Doradztwo podatkoweFinansePrawo

Darowizna samochodu – umowa, podatek, zwolnienia z podatku

darowizna samochodu

Darowizna pojazdu to jeden z najpopularniejszych sposobów na zmianę właściciela samochodu. Mimo formalnie brzmiącej nazwy sam proces nie jest niczym skomplikowanym. Dodatkowo w przypadku przekazania auta najbliżej osobie z rodziny nie musisz martwić się o podatek. Czym jest umowa darowizny auta? Jak wygląda darowizna samochodu w rodzinie, jakie poniesiemy koszty oraz jak wygląda sprawa opodatkowania? Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na te pytania, to dobrze trafiłeś. Sprawdź to, co mamy do przekazania. Chętnie podpowiemy, co musisz widzieć i zrobić, aby postępować zgodnie z przepisami prawa.

Darowizna samochodu – podstawowe informacje

Darowizna auta polega na spisaniu specjalnej umowy. Na jej podstawie darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego świadczenia na rzecz drugiej osoby kosztem własności. Tą drugą osobą w języku prawniczym jest obdarowany. Darczyńcy zazwyczaj chcą przekazać takie rzeczy jak domy, mieszkania, prawa majątkowe, pieniądze, samochody czy inne elementy majątku. Taką umowę można podpisać z rodziną, znajomymi, przyjaciółmi, a także z osobami, których nie znamy. Warto jednak wiedzieć, że najważniejszym elementem przy dokonywaniu jakichkolwiek darowizn będzie dobrze skonstruowana umowa.

Umowa darowizny pojazdu oraz umowa darowizny samochodu w rodzinie

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, umowa darowizny jest najważniejszym punktem całej procedury. Nie ważne czy w dokumencie ma znaleźć się najbliższa rodzina czy obca osoba. Nie musisz wcale wybierać się do notariusza, ponieważ spisania takiej umowy możesz dokonać w formie pisemnej samodzielnie. Jednocześnie bez względu na to czy podpisujesz akt darowizny samochodu w rodzinie (na przykład jest to umowa darowizny samochodu dla syna) czy też z obcą osobą, na dokumencie powinny znajdować się następujące elementy, które określa polskie prawo:

 • Miejsce i data zawarcia umowy (łącznie ze wskazaniem dnia i roku);
 • Oznaczenie poszczególnych stron dokumentu;
 • Wskazanie stopnia pokrewieństwa (czy darowizna dotyczy małżonków, dzieci, rodzeństwa, rodziców lub innych osób);
 • Dokładne dane obdarowanego oraz obdarowującego (PESEL, imię, nazwisko, numer dowodu osobistego lub paszportu, miejsca zamieszkania);
 • Opis przedmiotu, który ma być przekazany na darowiznę (marka, numer silnika, numer rejestracyjny, rok produkcji oraz VIN);
 • Wartość auta (warto w tym zakresie poprosić o pomoc rzeczoznawcę);
 • Datę przekazania samochodu (dzień, miesiąc, rok);
 • Oświadczenie, które składa darczyńca: o darowaniu samochodu (lub jego części);
 • Oświadczenie, które składa obdarowany: o przyjęciu samochodu (lub jego części);
 • Oświadczenie o posiadaniu praw własności auta;
 • Podpisy, które składają obie strony – obdarowany oraz darczyńca.

Należy jednocześnie pamiętać, że umowę trzeba sporządzić w dwóch egzemplarzach tak, by każda ze stron ją otrzymała.

Darowizna samochodu w rodzinie, a podatek

Mogłoby się wydawać, że za każdym razem z darowizny musimy rozliczyć się w postaci podatku z Urzędem Skarbowym. Okazuje się, że są wyjątki od tej reguły. Z podatku w stu procentach zwolniona jest najbliższa rodzina. Jest tylko jeden warunek, który należy spełnić. W ciągu 6 miesięcy od daty przekazania auta, darowizna musi zostać koniecznie zgłoszona naszelnikowi właściwemu nam urzędu. Oświadczenie takie składa się na druku SDZ-2.

Do najbliższej rodziny zaliczamy: małżonków, dzieci, wnuków, prawnuków, rodziców, dziadków, pradziadków, pasierba i pasierbicę, rodzeństwo, a także ojczyma czy macochę.

Dodatkowo ważnym zapisem jest fakt, że osoba z najbliższej rodziny nie musi zgłaszać darowizn, których wartość nie przekracza w sumie 9637 zł w ciągu 5 lat. Zapis ten dotyczy oddzielnie każdej osoby. Co to oznacza w praktyce? Jak wygląda podatek od darowizny samochodu dla dziecka?

Po pierwsze, dziecko nie musi płacić podatku. Jeżeli samochód kosztował mniej niż 9637 zł, nie musi tego faktu zgłaszać do urzędu skarbowego. Jeżeli zaś pojazd kosztował więcej lub tyle samo co 9637 zł, to w takim wypadku syn musi zgłosić ten fakt do naczelnika.

Dodatkowo zakładając, że syn otrzymał auto, które kosztowało 8 tysięcy złotych. Analizując zasady podane powyżej, możemy śmiało stwierdzić, że zgłoszenie do urzędu nie jest konieczne. Ten sam syn za 3 lata otrzymuje kolejną darowiznę na kwotę 3 tysięcy złotych. Oznacza to, że w tym przypadku musi już udać się do urzędu, aby ten fakt zarejestrować.

Darowizna pojazdu, a podatek – co w przypadku braku zgłoszenia do Urzędu Skarbowego?

Możemy zacząć się zastanawiać, co by się stało, gdybyśmy nie zgłosili darowizny auta, które kosztuje 10 tysięcy złotych do Urzędu Skarbowego, w ciągu przepisowych 6 miesięcy. Sytuacja zależna jest od nadwyżki powyżej kwoty, która jest wolna od podatku, czyli od 9637 zł. Oznacza to, że w takim przypadku dla auta wartego 10 tysięcy złotych zapłacimy 363 zł podatku, Dokładnie tyle wynosi nadwyżka dla I grupy podatkowej. Przykładem może być podatek od darowizny dla syna.

I grupa podatkowa

Darowizna pojazdu, a podatek to pojęcie bardzo rozwinięte. Jaka jest wysokość podatku dla I grupy dochodowej (najbliższej rodziny)?

 • W przypadku, gdy nadwyżka wynosi do 10278 zł, należy zapłacić 3% podatku od nadwyżki.
 • Jeśli zaś nadwyżka mieści się w zakresie od 10278 do 20556 zł, konieczne będzie zapłacenie 308,3 zł + 5% podatku od nadwyżki.
 • Natomiast w przypadku, w którym nadwyżka wynosi więcej niż 20556 zł, konieczne będzie uregulowanie 822,2 zł + 7% podatku od nadwyżki.

II grupa podatkowa, czyli dalsza rodzina

Do II grupy podatkowej można zaliczyć zstępnych rodzeństwa (ich dzieci, wnuki czy prawnuki rodzeństwa), małżonków rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonków rodzeństwa małżonków, jak również małżonków innych zstępnych. W tej sytuacji należy wypełnić formularz SD–3. W tym przypadku wartości kwoty wolnej od podatku są inne. Dla tej grupy wynosi ona 7276 zł. Jeżeli kwota pojazdu będzie wyższa, oznacza to, że należy zapłacić podatek od nadwyżki. Jak to konkretnie wygląda w przypadku II grupy?

 • W przypadku nadwyżki, która nie przekracza 10278 zł należy zapłacić 7% podatku.
 • Jeśli natomiast nadwyżka jest w granicach od 10278 zł do 20556 zł, trzeba zapłacić 719,50 zł + 9% podatku.
 • Powyżej 20556 zł zapłacimy natomiast 1644,50 zł + 12% podatku od nadwyżki.

Darowizna samochodu, a podatek w innych przypadkach

Oczywiście możesz podarować auto nawet osobie, której nie znasz. Jak to wygląda, jeżeli mówimy o takiej darowiźnie? Kwota wolna od podatku jest niższa niż w przypadku II grupy. Wynosi dokładnie 4902 zł. W przypadku, gdy dobry znajomy podaruje nam auto o wartości 10 tysięcy złotych, należy zapłacić podatek od nadwyżki w wysokości 5098 zł. Oznacza to, że koszty darowizny samochodu przy skorzystaniu z takiej formy są wyższe. Dodatkowo w celu zgłoszenia darowizny również należy wypełnić formularz SD – 3. I tak kolejno:

 • Jeśli nadwyżka nie przekracza 10278 zł, zapłacimy 12% podatku.
 • Jeżeli zaś nadwyżka waha się od 10278 do 20556 zł, musimy liczyć się z kosztem 1233,40 zł oraz 16% podatku.
 • W przypadku gdy nadwyżka jest większa niż 20556 zł, zapłacimy natomiast 2877,90 zł oraz 20% podatku od nadwyżki.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Osoba obdarowana musi zadbać o rejestrację pojazdu w odpowiednim wydziale komunikacji. Aby to zabrać, należy zabrać ze sobą najważniejsze pliki, takie jak umowę darowizny, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania, dowód osobisty lub paszport, technicznego oraz aktualne ubezpieczenie. Co ciekawe również darczyńca musi poinformować Wydział Komunikacji o dokonanej darowiźnie.

Warto również wiedzieć, jak wygląda sprawa samego ubezpieczenia. Nabycie auta oczywiście różni się od dokonania darowizny. W tym przypadku darczyńca jest zobowiązany przekazać stosowną informację towarzystwie ubezpieczeniowemu w ciągu 14 dni. Korzystając z praw, ubezpieczyciel przepisze polisę na obdarowanego. Sama polisa nie zostanie natomiast automatycznie przedłużona. To właśnie obdarowany zadecyduje o jej kontynuacji lub zakończeniu serwis klienta.

Formalności związane z dokonaniem darowizny nie są skomplikowane. Dzięki temu artykułowi powinieneś doskonale wiedzieć, jakie kroki wykonać w poszczególnych sytuacjach. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wszystkie Twoje wątpliwości. Jesteśmy pewni, że w tym momencie z czystym sercem przekażesz swoje auto w dobre ręce. Dobrze zrobić to zgodnie z poszczególnymi art. Prawa polskiego. Dzięki temu jednocześnie uniknie się zbędnych nerwów. A to jest najważniejsze!

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.