Doradztwo podatkoweFinansePrawo

Jak obliczyć podatek dochodowy?

oszczędności

Sprawy związane z finansami nie należą do najłatwiejszych. Polskie przepisy prawa w jasny sposób określają poszczególne zasady rozliczeń. Zakładając własną działalność gospodarczą można obawiać się tak skomplikowanych zagadnień. Dodatkowo pracując na etacie warto wiedzieć odrobinę więcej w tym temacie. Przecież same pojęcia, takie jak zaliczka na podatek dochodowy czy nawet proste obliczanie podatku brzmią dla przeciętnego Kowalskiego jak najbardziej skomplikowane zaklęcie.

W tym artykule chcemy pokazać, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Otwierasz firmę lub prowadzisz własny biznes i poszukujesz odpowiedzi na pytanie – „Jak obliczyć podatek?” lub chcesz po prostu zrozumieć, czym jest zaliczka na podatek dochodowy pracownika? A może po prostu interesują Cię podstawy tego zagadnienia? Koniecznie musisz przeczytać to, co mamy do przekazania!

Skala podatkowa w podatku dochodowym na zasadach ogólnych

Skala podatkowa jest jedną z dostępnych metod rozliczania podatku. Sam podatek dochodowy rozlicza się natomiast w związku z uzyskanymi przez podatnika dochodami. Osoba, która myśli o rozpoczęciu działalności gospodarczej, może wybrać samodzielnie, w jaki sposób będzie się rozliczać. Wówczas ma do wyboru 4 opcje:

 • Skala podatkowa – są to zasady ogólne;
 • Metoda liniowa – określa stały procent od uzyskanego dochodu;
 • Ryczałt od przychodów ewidencjowaniach – jest to procent stały od rejestrowanych przychodów;
 • Karta podatkowa – w tym przypadku kwota podatku jest stała i niezależna od samych dochodów. Oznacza to, że podatnik nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji kosztów i przychodów.

Mianem skali podatkowej określa się metodę obliczania podatku opłacanego w związku z osiągniętymi przez samego podatnika dochodami. Jest to uregulowane przepisami prawa, a wszystkie informacje można przeczytać w art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obliczenie dochodu a skala podatkowa

Co tak właściwie oznacza to w praktyce? Tak skomplikowane hasła powodują, że mamy ochotę wyszukać kolejne zapytania w wyszukiwarkach. Może to być na przykład: „jak obliczyć podatek dochodowy kalkulator”, „jak obliczyć podatek dochodowy wzór”, „zaliczka na podatek dochodowy jak obliczyć” czy po prostu „podatek dochodowy jak obliczyć”. Zdecydowanie nie dziwi nas fakt, że takie frazy są coraz częściej wpisywane chociażby w dobrze znanym Google.

Skala podatkowa ma jedną charakterystyczną cechę. Wysokości podatków zależą od tego, jaki konkretnie dochód uzyskujemy. Im jest on wyższy w danym roku kalendarzowym, tym większą kwotę podatku dochodowego będziemy musieli zapłacić. Jest to tak zwana idea progresywna. Należy tłumaczyć ją w prosty sposób, czyli: im więcej zarabiasz, tym większy udział z ewentualnych zarobków musisz odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Dotyczy to nie tylko osób, które prowadzą działalność gospodarczą, ale również tych, którzy zatrudnieni są na etacie.

Dodatkowo ustawa określa wszelkie stawki do zapłaty, progi, dochody i sposoby uiszczania należności. Dla nas najważniejsze w tym artykule będą właśnie progi podatkowe. Są one określane przez wcześniej wspomnianą ustawę. Za okres roku 2020 próg został ustalony na poziomie 85528 zł. Wszelkie dochody osiągnięte przez podatników, które wynoszą poniżej tej kwoty, objęte są 17 – procentową skalą (zaliczane do pierwszego progu podatkowego). Jeżeli zaś podatnik osiągnie dochody powyżej 85528 zł, to zostaje objęty 32 – procentową skalą podatku dochodowego.

Skala podatkowa i kwota zmniejszająca podatek w 2021 roku

Obliczanie podatku dochodowego w 2021 roku będzie się trochę różnić. Co się zmienia? Jak wygląda obliczenie podatku 2021? Jak wyliczyć podatek dochodowy za 2020 rok? Wszystko wyjaśniamy!

W ubiegłym roku obniżony został próg podatkowy do wysokości 17%. Wcześniej wartość ta wynosiła 18%, dla wszystkich dochodów, których wartość nie przekracza 85528 zł. To nie jedyne zmiany. Nowością jest również zerowa stawka PIT dla osób do 26 roku życia. Zmiany te są również jednoznaczne z wyższymi pracowniczymi kosztami uzyskania przychodu. Co ciekawe zupełną nowością jest również danina solidarnościowa dla najbogatszych osób czy przedsiębiorców. Oznacza to, że wchodząc w 2021 rok (już od stycznia), trzeba o tych wszystkich zmianach pamiętać.

Jak właściwie obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy? Czy konieczny jest do tego kalkulator podatku dochodowego? Poniżej przedstawiamy kolejne wyjaśnienia:

 • Jeżeli podstawa obliczenia podatku w złotych wynosi do 85528 zł, to podatek wynosi: 17% minus kwota zmniejszająca podatek.
 • Jeżeli podstawa obliczenia podatku w złotych wynosi ponad 85528 zł, to podatek wynosi 14539 zł 76 gr plus 32% nadwyżki ponad 85528 zł minus kwota zmniejszająca podatek.

W związku z powyższymi informacjami wyliczanie może wydawać się skomplikowane. Czym są właściwie kwota zmniejszająca podatki? Zgodnie z art. 27 ust. 1 i 1 a ustawy o PIT kwota zmniejszająca podatek wynosi:

 • Dla kwoty podstawy do 8000 zł jest to 1360 zł;
 • Dla kwot w zakresie od 8001 zł do 13 000 zł jest to: 1360 zł pomniejszone o kwotę, którą oblicza się według wzoru:

834 zł 88gr x (podstawa obliczenia podatku – 8000 zł) ÷ 5000 zł

 • Dla kwot w zakresie od 13 001 do 85 528 zł jest to 525zł 12gr
 • Dla kwot w zakresie od 85529 do 127000 zł pomniejszone o kwotę, którą oblicza się zgodnie ze wzorem:

525 zł 12 gr x (podstawa obliczenia podatku – 85 528 zł) ÷ 41 472 zł

 • Dla wartości powyżej 127000 zł nie ma możliwości odliczenia kwoty zmniejszającej podatek.

Jak obliczyć podatek dochodowy? – przykłady

Doskonale wiemy, że kwestie takie jak opodatkowanie, ile wynosi sam podatek, ubezpieczenia społeczne i ZUS czy nawet podliczanie wszelkich kosztów jest często bardzo problematyczne. Oczywiście można wybrać rozwiązanie, takie jak kalkulator podatku dochodowego 2021. My natomiast na koniec tego artykułu chcemy pokazać prosty i intuicyjny przykład.

Pani Anna dzięki swojej pracy w roku podatkowym (2020 rok) uzyskała przychód w wysokości 14000 zł. Dochód ten nie przekroczył pierwszego progu podatkowego. Oznacza to, że do obliczeń trzeba wziąć pod uwagęstawkę 17%, która będzie widoczna również w rocznym zeznaniu podatkowym.

Wyliczenia podatku dochodowego w tym przypadku są proste. Wartość jest następująca:

14000 zł x 17% = 2380 zł

Na tej podstawie możemy obliczyćwartość kwoty zmniejszającej podatek:

1360 zł – 834 zł 88 gr x (14000 zł – 8000 zł) ÷ 5000 zł = 1360 zł – 1001 zł 86 gr = 358 zł 14 gr

Dzięki temu bez problemu określimy wysokość podatku dochodowego po uwzględnieniu kwoty, która go zmniejszy:

2380 zł – 358 zł 14 gr = 2021 zł 86 gr, co w zaokrągleniu daje 2022 zł.

Wiemy, że na początku przygody z finansami można czuć się odrobinę zagubionym. Koszty uzyskania przychodu, same przychody, dodatkowe umowy czy sposoby rozliczania przedsiębiorców przyprawiają o zawrót głowy. To tylko początek góry lodowej, która wydaje się ogromna i nieskończona. Sprawy związane z podatkiem dobrze jest oddać w ręce specjalisty. Można to zrobić online lub stacjonarnie. Taka osoba bez problemu obliczy odpowiednią sumę co miesiąc, kwartał oraz co rok. Specjaliści wiedzą, jakie prawo dokładnie obowiązuje, czy coś liczymy narastająco, a może z jakiegoś tytułu możemy odjąć dodatkowe koszty. Zwykli podatnicy raczej nie interesują się takimi sprawami. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie każdy jest orłem z matematyki i ekonomii.

My jednak mamy nadzieję, że ten artykuł poszerzył Twoją wiedzę o dodatkowe aspekty. Jeżeli jednak wszystko, co wiąże sięz liczeniem Cięprzeraża to zaufaj specjaliście. Jeśli jednak uwielbiasz liczyć i czujesz się w tym jak ryba w wodzie to gratujemy! Takie umiejętności są na wagę złota.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
2
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Comments are closed.